Żywienie koni, trawokulki

lip 9, 2022 przez

Żywienie koni, trawokulki

Zbilansowana, odpowiednio dobrana dieta pomoże zachować piękny wygląd i zdrowie konia. Zwierzę jest bardzo wrażliwe na błędy w sposobie żywienia, które mogą prowadzić do wiele chorób. Jak zatem dbać o żywienie koni ? O tym poniżej.

Małe ilości paszy objętościowej

Problemy zdrowotne, czy behawioralne koni mogą ujawniać się w wyniku stosowania zbyt małej ilości paszy objętościowej. Naturalnie zwierzęta te większość doby spędzają na pobieraniu paszy. Ma na to wpływ budowa fizjologiczna. Konie posiadają nieduży żołądek, który powinien być wypełniany stale, w niewielkich ilościach pokarmem. Ma to związek z przystosowaniem tych zwierząt do gotowości, biegu , ucieczki przed drapieżnikami. Ponadto żołądki koni są częściowo pozbawione gruczołów, które produkują śluz ochronny. Tak więc, jeśli w żołądku przez długi czas nie ma pokarmu, kwas solny może spowodować owrzodzenia. Prawidłowo wypełniony przewód pokarmowy  koni (paszą objętościową) usprawnia również pracę jelit.  Regularne pobieranie pokarmu sprzyja również zachowaniu równowagi psychofizycznej (konie mogą być nerwowe w następstwie braku możliwości pobierania pokarmu). Pasza objętościowa jest pokarmem spożywanym  przez konie przez długi czas.  Może nią być dobrej jakości siano.

Bilans paszy objętościowej do treściwej

Pasze objętościowe powinny być odpowiednio zbilansowane razem z paszami treściwymi. Jeżeli dieta konia będzie zawierała zbyt dużą ilość paszy treściwej, mało objętościowej może dojść do zachwiania równowagi drobnoustrojów, które żyją w układzie pokarmowym (co skutkuje groźnymi dla zdrowia morzyskami). Pokarm spożywany przez konie jest ciężkostrawny, za proces jego trawienia odpowiadają bakterie cellulolityczne  oraz bakterie kwasu mlekowego. Gdy koń będzie przyjmował dużą ilość węglowodanów niestrukturalnych może dojść do zakwaszenia jelit. Zdrowe jelita utrzymują we właściwym stanie odporność koni.

Rodzaje pasz

Konie mogą pozyskiwać składniki odżywcze z różnych rodzajów pasz. Większość pożywienia będą stanowiły siano i trawa. Siano z lucerny, trawy to dobre źródła paszy objętościowej.  Siano z trawy ma dużą zawartość błonnika, większą niż lucerna. Lucerna zaś zawiera więcej białka, witamin i wapnia. Wielu właścicieli koni stosuje kombinacje trawy i lucerny.  Trawy, które są często używane to stokłosa, siano, tymotka i sad.  Siano pochodzące z długich łodyg, jest  sianem z beli. Podlega suszeniu, prasowaniu i krojeniu. Koncentraty dla koni stanowią drobne ziarna, takie jak owies, kukurydza, jęczmień. Mają one mniejszą zawartość błonnika i wyższą wartość energetyczną niż pasze objętościowe. Do paszy dodawane są również suplementy. Niektóre z suplementów białkowych to: mączka z soi, nasion oleistych, z siemienia lnianego, nasion bawełny, nasion rzepaku, czy słonecznika.

Trawokulki

Dietę koni warto wzbogacić trawokulkami. Są to granulaty z naturalnych traw. Są źródeł błonnika, nie zwierają cukrów. Mogą być łączone z paszą treściwą lub jako zamiennik błonnika. Posiadają włóknistą i przyswajalną formę, korzystnie wpływającą na układ pokarmowy koni.

Podobne

Tagi