Etykiety samoprzylepne – jak wygląda ich projektowanie?

sie 27, 2021 przez

Etykiety samoprzylepne – jak wygląda ich projektowanie?

Etykiety są dzisiaj jednym z najpowszechniejszych sposobów znakowania wszelkiego rodzaju towarów – w tym właśnie etykiety samoprzylepne zaliczyć można do najbardziej funkcjonalnych. Z tego też powodu są one szeroko stosowane w różnego rodzaju branżach. Każda etykieta wymaga jednak odpowiedniego zaprojektowania. Nawet wtedy, gdy nie odgrywa ona roli typowo dekoracyjnej. Trzeba bowiem rozmieścić na niej poszczególne elementy, takie jak kod kreskowy, nazwę oraz inne potrzebne informacje. Jak zatem wygląda proces projektowania etykiet i czy można robić to bez problemu we własnym zakresie?

Zastosowanie etykiet samoprzylepnych

Zanim przejdziemy do projektowania, warto wspomnieć o tym, gdzie dokładnie etykiety samoprzylepne znajdują zastosowanie. Bo, że jest ono bardzo szerokie, już wspomniano. Najczęściej etykiety samoprzylepne używane są do znakowania towarów w branży spożywczej, elektronicznej, chemicznej, kosmetycznej, farmaceutycznej, wszelkich branżach przemysłowych, logistyce oraz transporcie.

To właśnie za ich sprawą możliwa jest szybka identyfikacja towarów w magazynie, ale to nie jedyna ich rola. W wielu przypadkach pełnią również funkcję informacyjną dla klienta dotyczącą składu danego produktu i sposobu jego użytkowania. Mogą być one zatem prostymi etykietami, na których znajduje się przede wszystkim kod kreskowy lub bardziej skomplikowanymi z szeregiem informacji i dodatków graficznych. Czy projektowanie takich etykiet jest trudne i czy każdy może podołać temu zadaniu?

Programy do projektowania etykiet

Z pewnością pocieszające jest to, że na rynku znaleźć można specjalne programy do projektowania etykiet. Dzięki nim cały proces przebiega szybko i sprawnie. Co ważne, możemy projektować etykiety samodzielnie, bez konieczności zlecania tego firmom zewnętrznym. Przy czym programy do projektowania etykiet, takie jak np. NiceLabel Designer posiadają już gotowe szablony, co jeszcze bardziej usprawnia i ułatwia cały proces. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim etykiet identyfikacyjnych.

Dodatkowo wszystko jest tak skonstruowane, że można tworzyć własne etykiety bez konieczności posiadania specjalnych umiejętności graficznych czy programistycznych. Taki program pozwala tworzyć również bardziej zaawansowane pod względem graficznym etykiety. Dlatego też jest to narzędzie bardzo wszechstronne, pozwalające na samodzielność w kwestii projektowania etykiet i nie tylko tego!

etykiety samoprzylepne

Etykiety samoprzylepne – drukowanie

Gotową etykietę trzeba wydrukować. I w tym obszarze mamy do wyboru specjalne programy, które pozwalają na szybkie i wygodne drukowanie etykiet. W przypadku wspomnianego powyżej programu dostępny jest również moduł NiceLabel Print, który pozwala na szybki i bezbłędny wydruk etykiet. Innym rozwiązaniem w kwestii drukowania etykiet może być np. program ibcsLabel, który jest dedykowany do drukowania etykiet w standardzie GS1 i posiada wbudowany edytor graficzny etykiet. Zaopatrując się w tego typu oprogramowanie, zyskujemy całkowitą niezależność i możemy projektować oraz drukować dowolne etykiety we własnym zakresie.

Podobne

Tagi