Oringi gumowe – czym się wyróżniają i jak się je stosuje?

lis 19, 2022 przez

Oringi gumowe – czym się wyróżniają i jak się je stosuje?

Oringi gumowe znajdują zastosowanie w bardzo wielu różnorodnych dziedzinach. Nie ma się co temu dziwić, stanowią doskonały sposób na szybkie i przede wszystkim niezwykle dokładne uszczelnienie wielu połączeń w różnorodnych instalacjach.

Nieduże ale skuteczne

Niemal wszystkie urządzenia mechaniczne do prawidłowego działania potrzebują wielu elementów. Wiele z nich się porusza, bardzo często również stosowane są płyny, takie jak oleje czy płyny hydrauliczne które mają wspomagać działanie mechanizmów. Jednak w sytuacji gdy konieczne jest ich zastosowanie nie można zapominać również o tym, że całość musi być właściwie chroniona przed ewentualnymi wyciekami. Mogą one bowiem być przyczyną poważnych awarii całego układu, co z kolei pociąga za sobą konieczność napraw, często niezwykle kosztownych. Zwłaszcza w tym miejscach, w których poszczególne elementy układu są ze sobą połączone dbałość o odpowiednie uszczelnienie jest bardzo istotna.

Właśnie w takich miejscach bardzo często stosuje się oringi, wykonane z odpowiedniej mieszanki gumy. Na rynku można znaleźć również takie, które wykonane są z innych materiałów, jednak to właśnie gumowe są najczęściej wykorzystywane.  W odróżnieniu od wielu innych uszczelek, które można znaleźć na rynku oringi mają charakterystyczny, okrągły przekrój, podczas gdy wiele innych uszczelek jest płaskich. To właśnie przekrój bardzo często sprawia, że są tak skutecznym uszczelnieniem. Dzięki niemu bowiem znacznie lepiej dopasowują się do miejsc, które mają uszczelnić.

Jak dobrać odpowiednie oringi?

Odpowiedni wybór oringów to przede wszystkim dopasowanie ich pod względem wielkości. Mogą one mieć odmienną średnicę jak również grubość, co decyduje o ich zastosowaniu. Ważna jest przede wszystkim średnica – jeśli zostanie wybrany zbyt duży oring, wówczas może wystawać poza elementy układu, tym samym nie spełniając swojej roli. Zbyt mały zaś może przedostać się do wnętrza układu, co może być przyczyną bardzo wielu poważnych usterek. Ponadto trzeba sprawdzić, czy wybrana uszczelka nie jest uszkodzona, gdyż wówczas nie będzie efektywnie chroniła przed wyciekami. Za każdym razem, gdy wykonuje się przegląd urządzenia lub nawet niewielkie naprawy warto wymienić wszystkie oringi na nowe, nawet jeśli od poprzedniej wymiany nie minęło zbyt wiele czasu. Uszczelniając zazwyczaj bowiem nieco zmieniają kształt, dlatego też przy powtórnym założeniu mogą już nie spełniać tak dobrze swojej roli. Szczególnymi ich rodzajami są na przykład oringi silikonowe, które mają niezwykle wysoką odporność na działanie zarówno niskich jak też wysokich temperatur, dlatego mogą być stosowane w maszynach pracujących w ekstremalnych warunkach pogodowych. Oczywiście również w sytuacji, gdy w urządzeniu stosowane są substancje żrące, należy odpowiednio dopasować rodzaj uszczelki. Stosowane na nich oznakowanie pozwoli na bezproblemowe ich odróżnienie od siebie i dzięki temu wybór najlepszego.

Podobne

Tagi